Hoteller

Et Hotel (fra det franske: hôtel, gl. fransk: hostel fra det latinske: hospitale gæstfri eller gæsteværelse) var i de franske byer – først og fremmest i Paris – en bolig for landadelelen. De blev også kaldt adelshoteller i fordums tid.

Hotel i nutidig i dag mere forbundet med begreber som herberg, beværtning og gæstgiveri. Det er en virksomhed eller forretningsforetagende inden for turismen, hvor gæster mod betaling kan overnatte i et værelse i en eller flere nætter og evt. købe andre ydelser og tjenester som f.eks. morgenmad, skopudsning, tøjrensning mv.

Den grundlæggende ydelse i et hotel

Den grundlæggende ydelse i et hotel er et værelse med en seng. Hertil kommer bord, stol, vaskekumme og mange andre tillægsydelser som f.eks. separat bad og toilet, elektronisk udstyr som telefon, radio, TV, Internet-adgang mv. Føde- og drikkevarer kan også tilkøbes i form af en “mini-bar” (lille køleskab).

Hotellets forgænger er kroen

Hotellets forgænger er kroen, der går langt tilbage i tiden, hvor man “agede med stude”. Siden kom jernbanen til og gav anledning til jernbanehoteller landet over. Missionshoteller så også dagens lys, og her blev spiritus erstattet af en bibel i natskuffen.

Bilister kræver at kunne køre direkte til hoteldøren og gerne værelset Det krav skabte begrebet motel (sammenkrivning af motor og hotel). Med den tiltagende masseturisme blev bade- og feriehoteller skabt. Mange hotelgæster ser gerne, at hotelværelser ligner hinanden, overalt i verden. Derfor blev hotelkæder en skabt.

Et konferencehotel har store lokaler, hvor der kan holdes møder for hundreder.

I de senere har “kunsthoteller” set dagens lys hvor hvert rum typisk er individuelt designet af en kunstner. Eksempler er Hotel Fox i København og Propeller Island City Lodge i Berlin, der er designet af kunstneren Lars Stroschen. Det indeholder f.eks. et værelse helt i orange, et andet hvor alle væggene er beklædt med spejle, samt et rum “på hovedet”.

Her er de 25 hoteller, som brugerne har givet højst karakter:

1. Crowne Plaza Copenhagen Towers i København. cpcopenhagen.dk

2. Scandic Bygholm Park i Horsens scandichotels.dk

3. Montra Hotel Sabro Kro i Sabro nordvest for Aarhus sabrokro.dk

4. Hindsgavl Slot i Middelfart hindsgavl.dk

5. Hotel Opus i Horsens hotelopushorsens.dk

6. STAY Copenhagen i København staycopenhagen.dk

7. Comwell Kongebrogaarden i Middelfart comwellkongebrogaarden.dk

8. Ruths Hotel i Skagen ruths-hotel.dk

9. Bella Sky Comwell i København bellaskycomwell.dk

10. Hotel Bethel Sømandshjem i København hotel-bethel.dk

11. AXEL Hotel Guldsmeden i København hotelguldsmeden.dk

12. Hotel Koldingfjord i Kolding koldingfjord.dk

13. Comwell Kellers Park & Spa i Børkop ved Vejle comwellkellerspark.dk

14. Marriott Hotel i København copenhagenmarriott.dk

15. Admiral Hotel i København admiralhotel.dk

16. Lalandia i Billund lalandia.dk

17. Radisson BLU Royal Hotel i København radissonblu.dk

18. Tivoli Hotel i København tivolihotel.dk

19. Adina Apartment Hotels i København adina.eu

20. Radisson Blu Hotel i Papirfabrikken i Silkeborg papirfabrikken.nu

21. Scandic Aarhus City i Aarhus scandichotels.dk

22. Hotel Royal i Aarhus hotelroyal.dk

23. Copenhagen Island Hotel i København copenhagenisland.dk

24. Hotel Kong Arthur i København arthurhotels.dk

25. Hotel Prindsen i Roskilde hotelprindsen.dk